Sportråd


Ansvar sportråd:

- rekrytering av ledare, utveckla ledare och spelare samt sätta riktlinjer för Sportsliga verksamheten

inkl

  • Utbildning
  • Istider
  • Hockeygymnasieprofil och hockey på högstadiet
  • Rapport till styrelse
  • Spelarrekrytering Hockeygymnasie, Junior och A-lag


Befogenheter medlemmar:

  • ta beslut i linje med föreningens riktlinjer (bolla med annan medlem i sportråd eller kalla till möte vid behov)


Mötens syfte:

- lyfta gemensamma frågor ex Istider, utbildning, tillsätta ledamöter, ändring/tolkning av riktlinjer och rapport till styrelse


Utformning av sportråd:

Ungdomsansvarig: Jonas Legneroth

Ansvariga Hockeyskola tom B-pojk (2st): Jocke Eriksson och Andreas Theng

Junioransvarig: Filip Torstensson

A-lagsansvarig: Hasse Sjöström

Utbildningsansvarig: Sportråd/Styrelse med Johan Berlin

Ansvarig för tjejhockey: Elisabeth Thorbard

Ansvarig för rekrytering till Hockeygymnasie: Filip Torstensson

Hockeygymnasieansvarig (planering av verksamhet och kontakt med skola): Jonathan Lundin (adjungerad sportråd vid behov)

Hockeyhögstadieansvarig (planering av verksamhet och kontakt med skola): tf Filip Torstensson. Adam van Ettinger från augusti 2021 (adjungerad sportråd vid behov)

Camper: Joakim Svensson

Istider: Adam Van Ettinger

Rapport till styrelse: Elisabeth Thorbard

Resurs och projektledare: Magnus Thorbard

Sammankallande: Jonas Legneroth


Arbetsgrupper

Ungdomsansvariga och ansvarig för tjejhockey kommer att skapa en arbetsgrupp tillsammans med ungdomstränarna från U9 till A-pojkar för att prata sportsliga frågor och utveckling av verksamheten

Junior och a-lagsansvariga har bildat en arbetsgrupp för att utveckla junior och seniorverksamheten där även Andréas Pietilä, Axel Pietilä, Michael "Lapas" Carlsson och Markus Eriksson ingår.

Kontaktuppgifter sportråd:

Sportrådet kan kontaktas för frågor eller idéer kring verksamheten som lagen själva inte kan besvara. Kritik till tränare framförs inte direkt till tränare utan till sportråd. Då flera av sportrådsmedlemmarna också är tränare framförs eventuell kritik mot dessa till annan sportrådsmedlem.

Joacim Eriksson: joacim.eriksson@consiliumvast.se

Elisabeth Thorbard: elisabeththorbard@gmail.com

Andreas Theng: andreas.theng@telia.com

Filip Torstensson: filip.torstensson@kungalvhockey.se

Hans Sjöström: hans.sjostrom@teliacompany.com

Magnus Thorbard: m.thorbard@gmail.com


Kontaktuppgifter utbildningsresurs, Johan Berlin: johan.berlin@geodis.com


Här nedanför kan du läsa mer om och lära känna sportrådet

Md bingolotto
Köp din digitala Bingolott genom att trycka på bilden
Md my project 1
Klicka på bilden för att komma till anmälan och information
Md ska rmavbild 2022 11 28 kl. 13.06.39
Md a.lag48
Md namnlo s design
Kungälv Hockeys Guldsponsorer 22-23
Md kiksilver
Kungälv Hockeys Silversponsorer 22-23
Md bronskik
Kungälv Hockeys Bronssponsorer 22-23
Md foreningsgrafik jubileum 320x320
Köp dina Bingolotter här och stötta KIK
Md 095fd5c4 62e5 43ae b82a 4dba5e346a05
Md idrottensbingo se 2
Md hemmaplansmodellen liggande
Md 100
Tusenklubben (Klickbar)
Md gr sroten banner
Stötta Kungälv Hockey genom Gräsroten. (Klickbar)
Nyheter via RSS
Levererat av MyClub