Sportråd

Ansvar sportråd:

- rekrytering av ledare, utveckla ledare och spelare samt sätta riktlinjer för Sportsliga verksamheten

inkl

  • Utbildning
  • Istider
  • Camper
  • Hockeygymnasieprofil och hockey på högstadiet
  • Rapport till styrelse
  • Spelarrekrytering Hockeygymnasie, Junior och A-lag


Befogenheter medlemmar:

  • ta beslut i linje med föreningens riktlinjer (bolla med annan medlem i sportråd eller kalla till möte vid behov)


Mötens syfte:

- lyfta gemensamma frågor ex Istider, utbildning, tillsätta ledamöter, ändring/tolkning av riktlinjer och rapport till styrelse


Utformning av sportråd:

Ansvariga Hockeyskola tom B-pojk (2st): Jocke Eriksson och Andreas Theng

Ansvarig A-pojk: Tf sportrådet gemensamt

Junioransvariga (2 st): Filip Torstensson och Pontus Haraldsson

A-lagsansvarig: Hasse Sjöström

Utbildningsansvarig: Sportråd/Styrelse med Daniel Fyrqvist som resurs

Ansvarig för tjejhockey: Elisabeth Thorbard

Ansvarig för rekrytering till Hockeygymnasie: Filip Torstensson

Hockeygymnasieansvarig (planering av verksamhet och kontakt med skola): Hannes Eriksson (adjungerad sportråd vid behov)

Hockeyhögstadieansvarig (planering av verksamhet och kontakt med skola): tf Filip Torstensson. Adam van Ettinger från augusti 2021 (adjungerad sportråd vid behov)

Camper: Matthew Lapierre (adjungerad sportråd vid behov)

Istider: Heléne Motéus (adjungerad sportråd vid behov)

Rapport till styrelse: Hasse Sjöström

Resurs och projektledare: Magnus Thorbard

Sammankallande: Tf Magnus Thordbard


Arbetsgrupper

Ungdomsansvariga och ansvarig för tjejhockey kommer att skapa en arbetsgrupp tillsammans med ungdomstränarna från U9 till A-pojkar för att prata sportsliga frågor och utveckling av verksamheten

Junior och a-lagsansvariga har bildat en arbetsgrupp för att utveckla junior och seniorverksamheten där även Andréas Pietilä, Axel Pietilä, Michael "Lapas" Carlsson och Markus Eriksson ingår.

Kontaktuppgifter sportråd:

Sportrådet kan kontaktas för frågor eller idéer kring verksamheten som lagen själva inte kan besvara. Kritik till tränare framförs inte direkt till tränare utan till sportråd. Då flera av sportrådsmedlemmarna också är tränare framförs eventuell kritik mot dessa till annan sportrådsmedlem.

Joacim Eriksson: joacim.eriksson@consiliumvast.se

Elisabeth Thorbard: elisabeththorbard@gmail.com

Andreas Theng: andreas.theng@telia.com

Filip Torstensson: filip.torstensson@kungalvhockey.se

Pontus Haraldsson: pontus.haraldsson@consilium.se

Hans Sjöström: hans.sjostrom@teliacompany.com

Magnus Thorbard: m.thorbard@gmail.com


Kontaktuppgifter utbildningsresurs, Daniel Fyrqvist: daniel.fyrqvist@live.se


Här nedanför kan du läsa mer om och lära känna sportrådet

Md ska rmavbild 2022 05 24 kl. 13.30.19
Anmäl dig här till sommaren hockeycamp i Kungälv. Vecka 31 och 32 välkomnar vi er!
Md sommartra ning
Erbjudande från Nordic Wellness
Md foreningsgrafik jubileum 320x320
Köp dina Bingolotter här och stötta KIK
Md webp.net gifmaker
Vill du synas på vår sarg? Kontakta oss!
Md 095fd5c4 62e5 43ae b82a 4dba5e346a05
Md kiksamarbete
Vill du bli samarbetspartner? (Klickbar)
Md kurtslangen
Huvudpartner
Md nw
Huvudpartner (Klickbar)
Md domani
Huvudpartner
Md gbs logo 1024x410
Guldpartner (Klickbar)
Md bussbokning ico
Guldpartner (Klickbar)
Md 9391599517726 bauer black1 500x300 png
Guldpartner (Klickbar)
Md axians1
Silverpartner (Klickbar)
Md actemium logo upload
Silverpartner (Klickbar)
Md ahus logo
Silverpartner (Klickbar)
Md ackerstro m
Silverpartner (Klickbar)
Md city gross
Silverpartner (Klickbar)
Md 5a7ccc8bfe9ed429a5aae56abd1ffc6f resekompanietloggo
Silverpartner (Klickbar)
Md handelsbanken
Silverpartner (Klickbar)
Md frend
Silverpartner (Klickbar)
Md kodetra
Silverpartner (Klickbar)
Md ramudden
Md elfens fastigheter logo
Md colored tejpservice
Md ytterbygg payoff farg ny rgb
Md kareby livs logo
Md kcgk logo rgb 300dpi
Md idrottensbingo se 2
Md hemmaplansmodellen liggande
Md 100
Tusenklubben (Klickbar)
Md gr sroten banner
Stötta Kungälv Hockey genom Gräsroten. (Klickbar)
Md sponsorhuset
Du och Kungälvs IK får pengar tillbaka på dina nätköp. (Klickbar)
Nyheter via RSS
Levererat av MyClub